A másik legnagyobb, leghírhedtebb koncentrációs tábora a III. Birodalomnak.
Az első tábor létesítését Heinrich Himmler rendelte el 1940. 04. 27-én, és jún. 14-én meg is érkeztek az első foglyok ide. Az első szállítmány főleg politikai foglyokból állt. E kisebb, Auschwitz I. elnevezésű tábort működése során mindvégig politikai foglyok számára tartották fenn, magyarul mindenki ellen, aki a náci rezsimnek ellen mert szegülni. 1941 októberében kiegészült Birkenauval, a II. részleggel, amely a közeli Brzezinka község határában feküdt. Az SS itt hatalmas tömegpusztító rendszert fejlesztett ki, amelynek részét alkották a foglyok gázzal történő meggyilkolására épült "fürdőházak", a holttestük tárolását szolgáló hullakamrák és a hamvasztókemencék. Ez a "végső megoldást-Eichmann" szolgálta. Egy másik tábor, amely Dwory község közelében létesült, és amelyet később Auschwitz III-nak kereszteltek el, 1942 májusában kényszermunkatáborrá alakult, hogy munkaerőt biztosítson az IG Frarben közeli hatalmas vegyigyára részére.
Parancsnoka: Rudolf FDranz Hoess SS- Hauptsturmführer.
Megérkezés után a tehervagonokból kiszálló zsidó foglyokra válogatás várt, az életerős, fiatal férfiakat s nőket kényszermunkatáborba küldték, az időseket, gyengéket, gyermekeket és édesanyjukat pedig megölték. Időről időre a kényszermunkát végzők között is válogatást végeztek, hogy kiemeljék közülük a megfeszített munkától, betegségtől vagy az éhezéstől legyengült foglyokat. Egyes rabokat orvosi kísérletek céljára választottak ki, hogy rajtuk próbálják ki a sterilizálás vagy az elpusztítás olcsó és gyors módjait. Az ikreken boncolásokat végeztek az árja faj elterjesztésének lehetőségeit kutatva. Ez utóbbi kísérleteket Josef Mengele, a tábor hírhedt orvosa vezette, és ő felügyelte a válogatásokat is. A szovjet seregek közeledtével Auschwitzot gyorsan ki kellett üríteni. A foglyok utolsó csoportjának többsége 1945. január 17-én hagyta el a tábort, őket Dachauba, Mauthausenbe és más német táborokba szállították, a hátrahagyott 8000 foglyot 10 nappal később a megérkező szovjet csapatok találták meg.
Az Auschwitzban különböző okokból meghalt áldozatok teljes számára vonatkozó becslések nagy mértékben eltérnek egymástól, általában mintegy 1 000 000 és 2 500 000 fő közötti számra utalnak.